WFOŚiGW w Warszawie na Eko Strefie w Siedlcach

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

WFOŚiGW w Warszawie aktywnie przyłączył się do stworzenia w dniu 27 sierpnia br. Eko Strefy w miasteczku biegowym podczas VIII edycji Biegu Siedleckiego Jacka w Siedlcach. Bieg ten jest największym wydarzeniem o charakterze sportowo-rekreacyjnym w regionie. Tegorocznej edycji biegu towarzyszył aspekt proekologiczny, stąd udział Funduszu w tym wydarzeniu.

Stoisko Funduszu w Eko Strefie stworzyli pracownicy Wydziału Zamiejscowego w Siedlcach. Przygotowane przez pracowników wydziału gry i zabawy służyły edukacji i promocji zagadnień związanych z przyrodą, ochroną środowiska naturalnego i działań proekologicznych.
Wśród nich warto wymienić m.in. konkursy plastyczne (malowanie farbami przez dzieci; lepienie z gliny i papieru mache; prace plastyczne wykonywane kredkami; składanie origami, w tym biedronek, żab, lisów i kwiatów; rozpoznawanie tropów zwierząt; ekologiczne gry zręcznościowe.
Ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło się malowanie ekologicznych elementów na twarzach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wypytywały o gatunki zwierząt, które mogły później odwzorować na swojej buzi. Nieco starsi eksperymentowali z rurą kanalizacyjną o średnicy fi 500 mm, na której umieszczono informacje dotyczące oczyszczania ścieków oraz identyfikacji przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w kanalizacji. Uczestnicy mogli dopisywać przedmioty, które sami wrzucili przy braku świadomości do kanalizacji lub całkiem przypadkowo się w niej znalazły. To doświadczenie zyskało nazwę „Wpuszczony w kanał” jak tytuł znanej bajki dla dzieci
Bez względu na wiek brano udział w robieniu różnorodnych instalacji np. w tworzeniu mandali, czyli kompozycji z naturalnych surowców (tj. liście różnych gatunków drzew, kora, gałązki, piasek, kamienie, owoce) lub w odrysowywaniu postaci na dużych arkuszach papieru i wypełnianiu ich kolorowymi korkami od różnych butelek.
Wszystkie te zabawy służyły oczywiście edukacji ekologicznej. Bowiem dzięki takim aktywnościom w przyjazny sposób można wyjaśnić i przybliżyć sposoby ochrony środowiska.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, telefon: (22) 504 41 00, fax: (22) 504 41 39, e-mail: poczta@wfosigw.pl